• Koronawirus - informacje

Szpitale zakaźne dla osób z podejrzeniem koronawirusa

• województwo dolnośląskie
            - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
          • województwo pomorskie
            - 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku
            - Szpital Specjalistyczny im.
            F. Ceynowy w Wejherowie
          • województwo śląskie
            - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P w Częstochowie
            - Szpital Rejonowy im. dr.
            JózefaRostka w Raciborzu
          • województwoświętokrzyskie
            - Szpital w Starachowicach
          • województwo warmińsko-mazurskie
            - Szpital w Ostródzie S.A.
          • województwo wielkopolskie
            - Ginekologiczno-położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
            - Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ
          • województwo zachodniopomorskie
            - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Rekomendacja dla mieszkańców

Wobec ryzyka rozprzestrzeniania się na terenie kraju koronawirusSARS-COV-2, wywołującego chorobę COVID-19, po naradzie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, postanowiłem wydać rekomendację o odwołaniu wszystkich zaplanowanych imprez oświatowych, kulturalnych i sportowych, zebrań sołeckich, na terenie gminy Barcin. Informuję także, że od dnia 12 marca 2020 r. zostaje zamknięta Kryta Pływalnia w Barcinie. Zgodnie       z decyzją Prezesa Rady Ministrów zostają zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe. Jednocześnieinformuję, że tylko 12 i 13 marca 2020 r. ww. placówki będą sprawowały funkcję wchowawcząw celu zapewnienia opieki dzieciom i uczniom, co ma zapewnić rodzicom czas na zorganizowanie opieki nad dziećmi. Od 16 marca 2020 roku (tj. od najbliższego poniedziałku) nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W tym czasie kadra pedagogiczna jest do dyspozycji uczniów i rodziców on-line. O szczegółowe informacje dotyczące działalności szkół proszę zwracać się do macierzystych placówek oświatowych.

Również z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne do odwołania wprowadzony został zakaz organizacji imprez masowych.

W dalszym ciągu pamiętajmy o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania rękoma oczu, nosa i ust. Podczas kaszlu lub kichania, zawsze zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowajmy bezpieczną odległość od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły z regionu, gdzie występuje koronawirus oraz mają takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem lub miały kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, bezzwłocznie muszą powiadomić telefonicznie tzw. Sanepid (tel. 600 801 464).W przypadkach nasilonych objawów proszę dzwonić pod nr tel. 112 lub na najbliższy oddział zakaźny tel. 52 325 56 00.

Burmistrz Barcina
          Michał Pęziak

Szanowni Mieszkańcy Gminy Barcin

KoronawirusSARS-COV-2 wywołujący chorobę COVID-19 to dla nas zupełnie nowe wyzwanie. W związku z kolejnymi zarażeniami koronawirusem w Polsce, a także w trosce o Państwa zdrowie, bardzo proszę o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Informuję, że gminne jednostki wprowadziły już szczególne procedury bezpieczeństwa. Specjalne zasady obowiązywać będę także w UM Barcin.Dlatego bardzo proszę o stosowanie się do wszystkich ogólnych zaleceń własnych i zewnętrznych oraz monitorowanie stron internetowych:

• Ministerstwa Zdrowia,
          • Głównego Inspektoratu Sanitarnego
          • Urzędu Miejskiego w Barcinie – www.barcin.pl

oraz serwis facebook - https://www.facebook.com/miastoigminabarcin/.

Liczę na wyrozumiałość dla decyzji podejmowanych przez administrację rządowąi samorządową. To jest ten moment, w którym musimy być odpowiedzialni i solidarni – myśląc o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie, pomagajmy innym. Szczególną uwagę proszę zwrócić na swoich sąsiadów – seniorów, nie tylko tych samotnych. Nie możemy lekceważyć zagrożenia, ale proszę też nie wpadać w panikę. Proszę przekazywać sobie tylko sprawdzonei potwierdzone informacje. Jednocześnie bardzo proszę pamiętajmy również o częstym myciu rąk i unikaniu dużych zbiorowisk.

Osoby, które w ostatnim czasie wróciły z zagranicy lub mają jakiekolwiek objawy infekcji grypopochodnej, proszone są aby w miarę możliwości sprawy urzędowe załatwiały pisemnie, telefonicznie lub przez platformę ePUAP.

Wpłaty podatków, opłat lokalnych lub tzw. opłaty śmieciowej proszę dokonywać na wskazane rachunki bankowe, ograniczając w ten sposób wizytę w urzędowym okienku kasowym.

W sytuacji, kiedy dana osoba nie posiada możliwości wykonania przelewu drogą internetową, najbliższa rodzina może dokonać danej płatności w sposób wskazany w decyzji. Chcę podkreślić, iż kasa w Urzędzie jest czynna, a moja rekomendacja, by dokonywać płatności w sposób bezgotówkowy, ma w tym okresie zapewnić Państwu bezpieczeństwo.

Najlepsze co teraz możemy zrobić to zachować zdrowy rozsądek i ściśle przestrzegać zaleceń i procedur.

Burmistrz Barcina

Michał Pęziak