• Książeczka zdrowia dziecka

WAŻNY OBOWIĄZEK.

SKRÓCONA, CHRONOLOGICZNIE UŁOŻONA HISTORIA ZDROWIA DZIECKA

Obowiązkowa książeczka zdrowia dziecka

WIZYTY W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM CZY PORADY SPECJALISTY DS. ŻYWIENIA BĘDĄ M.IN. ODNOTOWYWANE W KSIĄŻECZCE ZDROWIA DZIECKA.

OD NOWEGO ROKU KSIĄŻECZKA JEST OBOWIĄZKOWYM ELEMENTEM DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ.

Książeczka zdrowia dziecka jest skróconą, chronologicznie ułożona historią zdrowia dziecka. Informacje w niej zawarte pozwolą na dokonywanie przez opiekunów oceny własnego postępowania w zakresie ochrony zdrowia swojego dziecka, modyfikowanie dotychczasowych zachowań, unikanie błędów, (w tym np. porównanie postepowania lekarzy w stosunku     do dziecka, częstotliwość stosowania antybiotyku u dziecka, częstotliwość infekcji, reakcje na szczepienia, pokarmy).

Książeczka zdrowia dziecka pomoże stawać się „świadomym" rodzicem w zakresie opieki zdrowotnej.

Książeczkę otrzymają bezpłatnie wszyscy rodzice nowonarodzonych dzieci.

Według Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka rzetelne wykorzystanie zawartych w książeczce danych może przyczynić się nie tylko do optymalizacji kosztów leczenia (np. niepowtarzanie badań diagnostycznych, domaganie się ich wysokiej jakości), ale da także możliwość wykorzystania zawartych w książeczce treści do właściwej profilaktyki.

W książeczce będą odnotowywane również wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz porady specjalisty ds. żywienia.

Książeczka zdrowia dziecka była już kiedyś dokumentem obowiązkowym. W ostatnich latach jej wydawanie było jedynie dobrą praktyką szpitali, jednak książeczki nie były spójne i zawierały wiele treści reklamowych.