• List do Rodziców od Burmistrza i Zastępcy Burmistrza Barcina

Szanowni Rodzice!

Na styczniowej Sesji Rada Miejska będzie podejmowała Uchwałę w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Chcemy tę sieć zaplanować tak, aby każde dziecko zgłaszane w dowolnym czasie do przedszkola i żłobka zostało przyjęte.

Uchwalone przez Sejm Prawo Oświatowego w artykule 31 mówi:

„1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. (…)

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.”

To znaczy, że od 1 września 2017 r. Gmina będzie miała obowiązek zapewnić miejsce realizacji wychowania przedszkolnego również dzieciom 3-letnim. Dzisiaj do przedszkoli uczęszcza 99 3-latków (na 128 zameldowanych w naszej gminie), a 2017 roku 162 dzieci ukończy 3 lata, dlatego zamierzamy  zorganizować dla nich  dodatkowe  miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Planujemy utworzyć po  2 oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej w Mamliczu i w Szkole Podstawowej nr 1 w Barcinie. Zaplanujemy również powstanie oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie, bo może być potrzebny, jeśli zwiększy się liczba dzieci zgłaszanych do żłobka.

Nasze żłobki przyjęły wszystkie dzieci z gminy zgłoszone w okresie rekrutacji na rok szkolny 2016/2017. Jednakże Mamy, kończące roczny urlop macierzyński w różnych miesiącach, zgłaszają potrzebę zapisywania do żłobka swoje  roczne dzieci w ciągu roku, nie tylko od września. W związku z tym chcielibyśmy utworzyć w Barcinie dodatkowy oddział żłobkowy, do którego w każdej chwili będzie można zapisać dziecko kończące 1 rok.

W związku z powyższym bardzo prosimy rozważyć posłanie swojego trzylatka do przedszkola lub dziecka, które skończy 1 rok życia do żłobka i składanie w przedszkolach lub żłobkach wstępnych deklaracji w sprawie przyjęcia od 1 września 2017 r.

Czeka także Państwa decyzja w sprawie  posłania do szkoły od 1 września 2017 r. 6-latków.

Prawo oświatowe mówi, że taka możliwość jest jeżeli dziecko:

„1) korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo

2) posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną”.

Przewidujemy także (zwłaszcza ważne jest to dla rodziców pracujących) objęcie opieką świetlicową najmłodszych uczniów nawet do godziny 16:00 oraz umożliwienie tym dzieciom spożycie śniadania, obiadu i podwieczorku. Deklarujemy, że zajęcia świetlicowe będą prowadzone w grupach wiekowych. Wypracujemy takie rozwiązania, abyście Państwo byli spokojni o swoje dzieci w szkole, przedszkolu czy żłobku.

Zapraszamy Państwa do rozważenia naszej oferty i prosimy o przesyłanie uwag w tej sprawie.

Zastępca Burmistrza                                                                                      Burmistrz Barcina

Lidia Kowal                                                                                                      Michał Pęziak